חסן השני

חסן השני

בהמשך למדיניות אביו, מוחמד החמישי, נקט חסן במדיניות סובלנית ופתוחה כלפי היהודים בארצו. הוא ניסה לצאת בקריאות פומביות אליהם להישאר במרוקו, אך איפשר את עליית שאריתם ארצה עם עליית הגל האנטי ישראלי, לאחר מלחמת ששת הימים. גישתו המתונה בלטה גם כאשר העלה בוועידת הפסגה הערבית הצעה נועזת להכיר במדינת ישראל!

צפריר קורסיה

חסן השני, ובשמו המלא – מולאי חסן השני, הוא אביו של מלכה הנוכחי של מרוקו – מוחמד השישי, ובנו של מוחמד החמישי, שבתקופתו קיבלה מרוקו את עצמאותה. המלך ה-21 בשושלת העלוואית במרוקו.

חסן היה פעיל רבות ביחד עם אביו, מוחמד החמישי, להבאת העצמאות למרוקו ועל פעילותו זו הוגלה עם משפחתו לקורסיקה ב-1953 יחד עם אביו. עם שובם מהגלות ב-1955 השתתף חסן בשיחות עם הצרפתים, ולאחר קבלת העצמאות מונה להיות ראש המטות המשולבים של צבא מרוקו. עם מותו של מוחמד החמישי בפברואר 1961 הוכתר למלך.

עם עלייתו לשלטון ניצב חסן בפני שתי בעיות עיקריות – הבערות והאבטלה. רוב אזרחי ארצו הצעירה היו חסרי עבודה (נתון רשמי 25% ולא רשמי 40%!!) וחסרי השכלה (כ- 55% אנאלפביתים!) ובמאמץ רב הצליח חסן לשפר את מצבם בתחומים אלה. ב-1962 הציג חסן לעמו חוקה חדשה, שאפשרה בחירות לפרלמנט כרשות מחוקקת, אך שמרה את רוב זכויות הרשות המבצעת בידי המלך.

תקופת שלטונו הייתה רצופה בהפרות שיטתיות של זכויות האדם והאופוזיציה סבלה מרדיפות. המלך עצמו ניצל משני ניסיונות להתנקש בחייו. הראשון אירע בשנת 1971 ע"י הגנרל מבחוח והקולונל אבאבו בזמן אירועי יום ההולדת ה-42 למלך, שאירעו בארמון הקיץ ברבאט. 800 אורחים רמי דרג שנכחו הושמו כמעט כולם במעצר, הרדיו הממלכתי נתפס בידי הקושרים ושידר תעמולה שהמלך נהרג וכי רפובליקה הוקמה. באותו יום עצמו, חיילים נאמנים למלך תפסו את ארמון המלוכה, שחררו את המלך וההפיכה נכשלה. הניסיון השני ארע כעבור כשנה ב- 1972, כשארבעה מטוסי F5 מחיל האוויר המרוקאי, מוטסים בידי טייסים קושרים, ניסו ליירט את מטוס הבואינג 727 של המלך בשובו מביקור בצרפת. המטוסים נכשלו והגנרל מוחמד אופקיר, שר ההגנה המרוקאי ואחת הדמויות המקורבות ביותר למלך, שהיה האיש מאחורי ניסיון הנפל הזה, התאבד במספר יריות בעורפו…

בזמן המלחמה הקרה היה המלך פרו מערבי בניגוד לרוב מדינות ערב האחרות. הוא ארגן את "המצעד הירוק" להשבת סהרה המערבית לידיים מרוקאיות. סהרה המערבית היה אזור בשליטת ספרד והן מאוריטניה, הן מרוקו והן תושביה עצמם (ואף אלג'יריה בחשה בקלחת הרותחת…) טענו כל אחת ואחת לחזקה על השטח. בית הדין הבינלאומי פסק כי לתושביה הסהרווים של סהרה המערבית יש זכות להגדרה עצמית ולשלטון על השטח. חסן הכריז על השבת השטח לידי ארץ האם, מרוקו וארגן את "המצעד הירוק" – בשישי לנובמבר 1975, כ-350,000 איש, לא חמושים, מניפים את דגלי מרוקו ודגל הקוראן הירוק יצאו "לתבוע את השייך להם". ספרד שחששה מהתנגשות גלויה עם מרוקו (בעוד מנהיגה, הגנרליסימו פרנקו, שוכב על ערש דווי) לא התנגשה עם הצועדים ואף פינתה שדות מוקשים מדרכם, וכך נפל השטח בידי מרוקו וחסן נהנה מגל פופולריות חסר תקדים אשר שטף את העם במרוקו.

בהמשך למדיניות אביו, מוחמד החמישי, נקט חסן במדיניות סובלנית ופתוחה כלפי היהודים בארצו. הוא ניסה לצאת בקריאות פומביות אליהם להישאר במרוקו, אך איפשר את עליית שאריתם ארצה עם עליית הגל האנטי ישראלי לאחר מלחמת ששת הימים. גישתו המתונה בלטה גם כאשר העלה בוועידת הפסגה הערבית הצעה נועזת להכיר במדינת ישראל! גם יחסו הכולל בסכסוך הישראלי-ערבי בלט לטובה, וקשרים ומאמצי תיווך סודיים נעשו בחסותו בין ישראל ומדינות ערב הן בהסכם השלום עם ירדן והן במגעים עם הפלסטינים. בווילה שלו באיפרהן נפגשו חסן תוהאמי, סגן ראש הממשלה המצרי עם יצחק חופי, ראש המוסד, ולאחר מכן, באותו מקום, בסיועו ובתיווכו, נפגשו שר החוץ משה דיין עם תוהאמי. המלך ניהל את הפגישה הסודית, שקיומה הוסתר בהצלחה עף מעיני האמריקאים, ובצד המצרי היה קיומה ידוע רק לשלושה: תוהאמי, מובראק וסאדאת. מפגש זה הביא לנסיעתו של סאדאת לכנסת ישראל והשאר, כמו שאומרים, היסטוריה… בתקופתו אף כוננו יחסים דיפלומטיים עם ישראל. היחסים נותקו בידי בנו, מוחמד השישי, עם פרוץ האינתיפאדה השנייה בשנת 2000.

38 שנה מלך חסן השני במרוקו עד שנפטר בגיל 70, בעשרים ושלושה ביולי 1999. בנו בכורו, מוחמד השישי ירש את כסאו והוא כיום מלכה של מרוקו.
הוא קבור לצד אביו מוחמד החמישי, ואחיו, עבדאללה, בפנתיאון בראבאט הבירה.

למידע על טיולי ג'יפים למרוקו עם טריפולוג'י התתקשרו 03-5639030, או מלאו את הטופס מטה ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מרוקו

אירעה שגיאה. נסו שוב מאוחר יותר או התקשרו

הטופס בשליחה
אנא המתינו מספר שניות לאישור

תודה שיצרתם קשר! 
נחזור אליכם בהקדם.