לפרטים נוספים >

טרנסילבניה

מאיר שבירו | 07.03.2012

שמו של חבל טרנסילבניה ברומניה הולך לפניו, כמולדתו של הרוזן-ערפד דרקולה. לא מעט אתרים באזור זה קושרים את עצמם לדמות המאיימת, בניסיון למשוך אליהם עוד ועוד תיירים צמאי אגדות ומיתוסים על ערפדים ונסיכים אמיתיים, יותר או פחות. אבל לטרנסילבניה יש חלקים אחרים, יפהפיים ומרתקים, שנותרו (עדיין) הרחק מאור הזרקורים ומהמוני התיירים. כיום רובה של טרנסילבניה עדיין "בתולי" מבחינה תיירותית. זהו אזור ההרי ומתנשא, שופע יערות, נחלים ואגמים. האוכלוסייה הכפרית המקומית, ותיקה ומנהלת אורח חיים שלא השתנה זה מאות שנים. המקומיים מתגוררים בדרך כלל בכפרים, אך בקיץ הם אורזים את חפציהם ועוברים לקוליבות, כפרי קיץ, כדי לרעות את עדריהם ולחטוב עצים. בתי הקוליבות הקטנים בנויים מעץ, ורק בשנים האחרונות הם חוברו לחשמל.

פירוש השם "טרנסילבניה" = "מעבר ליער", בזכות היערות המכסים את הרי הקרפטים שבתחומה.

השם הגרמני זיבנבורגן (Siebenbürgen), משמעותו "שבע ערים", והוא מתייחס לערים שהקימו הסקסונים באזור.

חבל טרנסילבניה ומהווה את החלק המערבי והמרכזי של רומניה. היא גובלת באוקראינה בצפון, הונגריה במערב, וסרביה בדרום מערב. רוב שטחה הוא רמה גבוהה, שהינה חלק מרכס הקרפטים. חיים בה כ - 7.5 מליון איש (2002), רובם רומנים, אך קיים בה גם מיעוט הונגרי גדול (1.5 מליון), ומיעוטים קטנים של צוענים, גרמנים, סרבים ואחרים.

העיר העיקרית היא קלוז' נפוקה, וערים נוספות הן סיגישוארה, ברשוב, מדיאש, סבש, סיביו וביסטריצה.

טרנסילבניה משובצת בערים ומבצרים סקסוניים שחלקם הגדול נשתמר בצורה טובה מאד. והם מהווים תפאורת ימי ביניים מרתקת ובסיס יציאה נוח לטיולים בדרכים הצדדיות, וברכסי ההרים של החבל.

באזורים המרוחקים של טרנסילבניה מצויים הכפרים העתיקים שבהם גגות הבתים מבודדים באמצעות שכבת קש עבה, התושבים המקומיים עדיין עוסקים בחקלאות, יערנות ותעשיית יין באמצעים פשוטים ובטכנולוגיות עתיקות יומין. ואמצעי התחבורה העיקרי הינו עגלה רתומה לצמד סוסים חסונים.

טרנסילבניה נחשבת לאחד האזורים המפותחים ביותר ברומניה מבחינה כלכלית. היא עשירה במשאבי טבע, בייחוד עצים פחם עץ, ברזל, עופרת, מנגן, זהב, נחושת, גז טבעי, מלח וגופרית. ובאזורים העירוניים יש עדיים מונומנטים תעשייתיים של פלדה, כימיה, וטקסטיל, שרידים לתקופה הקומוניסטית. היא מספקת 35% מהתל"ג של רומניה וההכנסה לנפש בה היא כ-11,500$, כ-10% גבוה יותר מהממוצע ברומניה!!

להרצאות על רומניה ועל יעדים אחרים בעולם פנו אלינו.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
רומניה - תעודת זהות מאיר שבירו | 07.03.2012 קצת רקע על רומניה קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי