לפרטים נוספים >

סיפורה של הספינה Rainbow Warior

חיים מור יוסף | 07.03.2012

ב-10 ביולי 1985 בשעה 23:38 החריד פיצוץ עז את השלווה בנמל של אוקלנד, ניו זילנד. פיצוץ שני, כעשר דקות מאוחר יותר, הוסיף לבהלה. כשהתפזר העשן הסמיך ושככו הצרחות, התגלתה התוצאה של אותו מעשה חבלה – הספינה Rainbow Warior השייכת לארגון איכות הסביבה גרינפיס ושמשה כספינת הדגל שלו טובעה, ופרננדו פריירה, צלם פורטוגזי שהיה פעיל בארגון ושהה באותה עת בבטן הספינה, נהרג. כמובן שאירוע טרור שכזה בלב המדינה השלווה ביותר בעולם עורר הדים רבים וזעזוע עמוק בעולם כולו ובניו-זילנד בפרט.

הרשויות הניו-זילנדיות החלו מייד בחקירה נמרצת. בשל אופייה הכפרי של ניו-זילנד ומיעוט האוכלוסייה בה, הדרך לחשיפת המפגעים הייתה קצרה. מהר מאוד התגלו שניים מהשותפים למעשה בזכות ערנותו של פקיד הגירה מקומי, שגילה כי דרכוניהם מזויפים וכי הונו את רשות ההגירה (באותו אופן, אגב, נחשפו סוכני מוסד ישראלים בניו-זילנד, לאחר שזייפו דרכונים של אזרח נכה ואזרח שנפטר, ועוררו את חשדו של פקיד משרד הפנים הניו-זילנדי). החקירה הובילה אל ארגון הביון הצרפתי, ה-DSGE, כשממשלת צרפת מכחישה כל קשר לפרשה ואף מגנה בכל פה את 'מעשה הטרור הנפשע'. בסופו של דבר הוכחה אחריותו של ה-DSGE, ובחקירתם הודו 2 הסוכנים הצרפתים כי טיבוע הספינה היה מבצע של הממשלה הצרפתית, שזכה לשם הקוד 'מבצע שטני', וקבל אישור ישיר מפרנסואה מיטראן,נשיא צרפת באותה עת. גילוי זה עורר תדהמה רבה וזעם כלפי צרפת מצד כל הקהילה הבינ"ל, והוביל להידרדרות היחסים בין 2 המדינות עד כדי אמברגו הדדי.

ככל שנמשכה החקירה התגלו פרטי המבצע כולו : באותה תקופה ערכה צרפת ניסויים בכלי נשק גרעיניים באוקיינוס השקט, וארגון גרינפיס שם לו למטרה לסכל אותם. לשם כך שוגרה הספינה Rainbow Warior לאזור על-מנת שתחדור לאזור הניסויים באטול הצרפתי מורורואה. ממשלת צרפת החליטה לפגוע בספינה על מנת לשתק את פעילות המחאה של גרינפיס באזור הפסיפי. לשם כך הוחדרו 2 סוכנים של הביון הצרפתי לשורות הסניף הניו-זילנדי של הארגון גרינפיס, אספו מודיעין על הספינה והכשירו את הקרקע לכניסתה של חוליית המפגעים. צוללת צרפתית הובילה את חומרי הנפץ אל יאכטה אזרחית ששטה אל חופה הצפוני של ניו-זילנד, ומשם הובל חומר הנפץ ברכב שכור עד לאוקלנד ע"י 'תיירים' צרפתים. צוות נוסף של אנשי קומנדו צרפתים המשמשים כסוכנים ביחידה המבצעית של הDSGE הגיעו בסירת גומי לנמל באוקלנד, אספו את חומר הנפץ (מוקשי עלוקה), צללו אל הספינה והצמידו את המוקשים לדפנות שלה. הפיצוצים תוזמנו לשעת לילה מאוחרת על-מנת להפחית את הסיכון לפגיעה בנפש, והמוקש הראשון הוטמן כך שיגרום נזק לספינה במידה כזו שלא תשקע מייד, כדי להתיר זמן לפינוי לצוות ששהה על הספינה באותה עת. המוקש השני, שכוון להתפוצץ כ-10 דקות מאוחר יותר, היה אמור להסב את הנזק הקטלני. עשרת אנשי הצוות ששהו על הספינה באותה עת, תחת פיקודו של קפטן פטר ווילקוקס, אכן החלו להתפנות מהספינה לאחר הפיצוץ הראשון, אך משהבינו שהספינה עדיין לא שוקעת, שבו חלקם אליה, כולל הצלם הפורטוגזי פרננדו, שירד לבטן האונייה לאסוף את ציוד הצילום שלו על מנת לתעד את ממדי הנזק בהתקפת הטרור. הפיצוץ השני כבר סיים את המלאכה וקד את חייו של הצלם האומלל. שאר אנשי הצוות ניצלו, יש הטוענים שאותם סוכנים צרפתים פשטו על הספינה והניסו אותם לפני הפיצוץ השני, אך מבלי לדעת שאדם נוסף שוהה בבטן האונייה. טענה אחרת היא ששאר אנשי הצוות ששהו על הסיפון פשוט עפו למים מעוצמת הפיצוץ וכך ניצלו מטביעה.

כמעט כל הסוכנים הצרפתים הספיקו להימלט מאדמת ניו-זילנד, מלבד גבר ואישה שהתחזו לזוג נשוי משוויץ, ונחשפו כאמור, ע"י רשויות ההגירה. הזוג, דומיניק פרייר ואלן מאפאר, נעצרו ע"י המשטרה המקומית, והואשמו תחילה בשותפות במעשה רצח. בסופו של דבר הודו השניים בעסקת טיעון באשמת הריגה, וב-1985 נשלחו ל-10 שנות מאסר בבית כלא במחנה צבאי של צרפת באחד האיים בפולינזיה הצרפתית. לאחר כשנתיים, בהן בילו הסוכנים במה שכינו הרשויות בניו-זילנד 'מועדון קלאב-מד', שוחררו השניים וחזרו לצרפת כגיבורים. צרפת נאלצה לשלם גם פיצויים לממשלת ניו-זילנד בסך 13 מיליון דולר ניו-זילנדי. סכום דומה שולם ע"י הצרפתים גם לגרינפיס.

חשיפת הפרשה עוררה זעזוע רב בצרפת בשל הזעם הציבורי הרב עקב השלומיאליות בה נוהלו הן המבצע הכושל והן הטיפול במשבר הדיפלומטי ויחסי הציבור של צרפת. ראש ה-DSGE ושר הביטחון הצרפתי שארל הרנו נאלצו להתפטר בעקבות הפרשה.

המחאה הניו-זילנדית מצאה לה ביטוי אופרטיבי נוסף – הניו-זילנדים חובבי השיט והיאכטות ארגנו משט מחאה של יאכטות פרטיות שהפליגו לאי מורורואה וקיימו את צוואתה של ספינת הגרינפיס בכך שהפריעו לביצוע הניסויים של צרפת.

בסופו של דבר הופסקו הניסויים הגרעיניים של הצרפתים באוקיינוס השקט, וטענות גרינפיס הוכחו כנכונות – מחקרים הראו כי מאזור הניסוי הייתה דליפה של קרינה גרעינית שפגעה הן באנשי צוות צרפתים והן בפולונזים תושבי האיים השכנים.

להרצאות על ניו-זילנד ועל יעדים אחרים בעולם פנו אלינו.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
תעודת זהות חיים מור יוסף | 06.03.2012 קצת להכיר את גן העדן... קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי