לפרטים נוספים >

מדבר נמיב

צפריר קורסיה | 07.03.2012

מדבר נמיב

מדבר נמיב הוא מדבר חופי ברומה של אפריקה. משתרע לאורך חופי האטלנטי בתחומי המדינות – אנגולה, נמיביה ודרום אפריקה. שטחו כ 81,000 קמ"ר. נקודתו המזרחית ביותר נמצאת כ-200 ק"מ מזרחית לחוף האטלנטי בדרום אפריקה ב"מתלול הגדול" ( Great Escarpment) ואילו כלפי דרום הוא גובל במדבר קלאהארי וכלפי צפון במדבר מוסאמדס באנגולה. אורכו כ- 1,600 ק"מ (יש כאלה הממקמים את גבולותיו הרחק יותר ובכך "מאריכים" את המדבר עד כ- 2,000 ק"מ) ורוחבו נע בין 50-160 ק"מ.

במדבר נמצאים מכרות מלח, טוגסטן ויהלומים.

משרע המשקעים השנתי בו נמצא בין 2-200 מ"מ בשנה. יש הטוענים כי זהו המדבר העתיק ביותר בעולם (בן כ 55-80 מליון שנה) ויש אומרים כי הוא שני אחרי מדבר אטאקמה בצ'ילה.

ישנם אי אילו נהרות המנסים לחצות את המדבר, מעטים מצליחים ומגיעים ליעדם – אגן האוקיאנוס האטלנטי, רבים הם נחלים "אפמראליים" (ephemeral – מיוונית "אפמרוס" – ephemeros שמשמעותו המילולית – "מחזיק רק יום אחד", "בן יום אחד בלבד") המסיימים את חייהם בתוך המדבר ואינם מצליחים לחצותו.

אף רבים מהצמחים במדבר הם "אפמראליים" – צמחים שעברו את ההתאמה האבולוציונית לתנאיו הקשים של המדבר ואשר זרעיהם ממתינים שנים ארוכות בקרקע בהמתנה לגשם המועט, הקצר והנדיר ואז הם פורחים "ליום אחד", עושים פרי ומפיצים את זרעיהם.

אחד הידועים שבצמחי מדבר הנמיב הוא ה"ולויטשיה" (Welwitschia) צמח אנדמי לנמיב. בעל שורש מעמיק חדור לקרקע משם הוא שואב ואוגר מים ומינרלים. גזעו קצר כחצי מטר בלבד, אך הקיפו מרשים ביותר ויכול להגיע עד ארבעה מטרים! ה- ולויטשיה נחשב לאחד ממני הצמחים העתיקים ביותר על פני כדור הארץ וישנם פרטים שגילם נאמד ביותר מ- 2,000 שנה!!!

המדבר מפורסם מאד בדיונות החול העצומות שלו, מהגדולות בעולם שניות רק למדבר בדאין חרן שבסין (ליד גבולה עם מונגוליה). חלקן לגובה של למעלה מ- 300 מ' ולאורך של למעלה מ- 32 ק"מ(!!!). משרע הטמפרטורות במדבר כה גדול אף הוא גדול ובעוד שבאזור החוף הוא ממוצע למדי 9-20 מעלות, הרי שבתוכו יכולות הטמפרטורות לנסוק לכדי 45 מעלות ביום עם לילות קרים מאד.

זרם הבנגואלה ( Benguela Current) הוא חלק מ-סחרור הזרמים האוקיאני. הוא מתחיל מהקצה הדרומי של דרום אפריקה - CAPE POINT - מקו 16 מעלות רוחב דרום ורץ לאורך החוף המערבי של אפריקה בסיוע רוחות הסחר השכיחות באזור. הרוחות מנשבות במקביל לקו החוף גורמות, ביחד עם "כוח קורליוס" למי השטח (– המים הקרובים לפני השטח) להתרחק מהחוף ולמי העומק הקרים (והעשירים בחמצן ובנוטריינטים – חומרי הזנה ראשוניים בשרשרת המזון הימית) לעלות אל פני הים בקרבת החוף. מים קרים אלה גורמים לערפל סמיך מאד באזור חוף מדבר נמיב – אסון קשה לספינות. אזור החוף הצפוני של מדבר נמיב נקרא "חוף השלדים" - Skeleton Coast, בפי יורדי הים הפורטוגזים – "שערי הגהינום" ובפי הבושמנים – "הארץ שאלוהים יצר בזעמו" – למעלה מאלף ספינות, בגדלים שונים ומתקופות שונות, מצאו כאן את סופן. מאידך – הערפל הלח הוא מקור חשוב ללחות, החיונית כל כך במדבר היבש...

חלק זה של המדבר, בגודל 16,000 קמ"ר (כמעט כגודלה של ישראל...) הוכרז ע"י ממשלת נמיביה כפארק לאומי - Skeleton Coast National Park והוא כולל גם חיי טבע רבים לאורך עמקי הנהרות הנשפכים לאטלנטי.

במדבר אף נמצאת "שמורת נאוקלופט-נמיב" - Namib-Naukluft National Parkהמשתרעת על פני חלק נרחב מהמדבר ומהווה את שמורת המיד הגדולה באפריקה ואחת מהגדולות בעולם כולו.

בשמורה זו נמצא אחד האזורים היפים במדבר והנחשב לאחת מאטרקציות התיירות המרכזיות בו הוא איזור "סוסוסוולי" – Sossusvlei – משמעתו המילולית היא בערך – "אזור המלחות ללא המוצא"... באזור נמצאות דיונות ענק של חול בקשת הצבעים מרהיבה של צהוב-סגול-כתום-אדום. ריכוז הברזל הגבוה בחול הוא אחד הגורמים העיקריים לצבעים אלו. מלחות סוסוסוולי נוצרות משיטפונות נדירים הנבלעים בחולות או מנחלים שאינם בעלי שפיעה חזקה מספיק להגיע לים. זו אחד המקומות המצולמים ביותר באפריקה וכאטרקציית תיירות מנסה ממשלת נמיביה לפתח ולמשוך אליו תיירות עולמית ואף סללה אליו כביש(!!!) אחד מהבודדים בנמיביה כולה...

טיול במדבר מופלא זה הינו רק אחת מחוויות הטיול המופלאות בנמיביה.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
תעודת זהות | 07.03.2012 הימבה, דמבה, מפלי אפופה. מה באמת אתם יודעים על נמיביה? קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי