לפרטים נוספים >

אנשי ההימבה

יזהר גמליאלי | 07.03.2012

Himba

ההימבה הם קבוצה אתנית של רועי בקר, מקבוצת שבטי הבנטו. הם חיים בצפון נמיביה, בקאוקולנד Kaokoland. בעבר היו ההימבה חלק משבט ההררו Herero אך לאחר שנדרפו על ידי שבט הנמה, התיישבו באזור הצפון מערבי של נמיביה בו הם חיים עד היום. שפת ההימבה, ה-אודג'הימבה, היא דיאלקט של שפת ה-הררו.

ההימבה חיים באזור מדברי חם והם רועי פרות. באזורם המבודד לא נחשפו הרבה אל הקדמה ומסורות עתיקות יומין הצליחו להישמר. כך גם דרך הנדודים בעקבות המרעה ותחומי האחריות במשפחה. בתי ההימבה הם בקתות עגולות מענפי הדקל, מכוסות בבוץ מעורב בגללי הפרות, את הבתים הללו בונות הנשים. כמו כן, הן אחראיות על הטיפול בילדים, איסוף עצי הסקה ושאיבת המים. המשפחה כולה נודדת בעקבות שטחי המרעה ותקים בקתות חדשות באתר החדש למגורים. שני הדברים החשובים ביותר לבני ההימבה הם הבקר וקיומה של אש תמיד אצל כל משפחה.
האלוהים של ההימבה נקרא מוקורו Mukuru והתקשורת איתו היא ישירה אם כי לא יומיומית. ההימבה מאמינים שאין להטרידו. פעם בשבוע איש המשפחה האחראי על אש התמיד יתקשר עם מוקורו והאבות הקדמונים עבור כל המשפחה.

ההימבה מפורסמים בכך שאינם לובשים הרבה. גם הנשים וגם הגברים לובשים לבוש סימלי ביותר, פיסת עור מעובד על מותניהם. את גופם הם מושחים בבוץ אדום מעורב בשומן בעלי חיים וכך יכולים להגן על עורם מפני השמש. מיקס מיוחד של הבוץ בשם Otjizeמשמש לקליעת השיער. נערה לפני הגעה לבגרות יכולה לקלוע רק שתי צמות, גבר יכול רק אחת. אך נערות לאחר הגעתן לבגרות קולעות צמות רבות המכוסות בתערובת הבוץ והשומן.

שייכות משפחתית היא בילטרלית. כלומר, על פי מוצא האב והאם. זוהי שיטה שנשמרה במספר מועט של מקומות בעולם ובמקרה של ההימבה משפיעה ביותר על חוקי רכוש ותורשה. הפרט מסתמך בכך על שתי קבוצות והדבר יכול להועיל ליכולת ההישרדות בתקופות קשות במיוחד. תקופות קשות לא חסרו לבני ההימבה;

- ב 1904 יצאו ההררו שבט האם של ההימבה, למרד כנגד השילטון הגרמני. הצבא הגרמני בראשותו של הגנרל לותר פון טרוטה פתח לאחר קרב ווטרברג כנגד ההררו במדיניות של גירוש, הרעבה ואף הרעלה ואלה גרמו לתמותה אדירה בין בני השבט. נאמר שהיה זה הניסיון המוקדם של הגרמנים לפיתרון סופי לקבוצה אתנית כלשהיא. 80% מבני ההררו ניספו, כ 65,000 איש. ועוד 10,000 מבני הנאמה.

- החל מ- 1920 ממשלת דרום אפריקה אסרה את על השבט לנדוד, לרעות את הפרות וללקט מפרי סביבתם והקשתה ביותר על חייהם.

- ב- 1980 הכתה בצורת את נמיביה וכ- 90% מהבקר של ההימבה מתו ברעב. הבקר הוא רכושם והונם כך שאובדן הבקר הותיר רבים מבני השבט עניים וחסרי כל. רבים הגיעו כפליטים לעיר אופואו. Opuwo. או למדינה אנגולה השוכנת בצפון. אלה היו שנות מלחמה קשות בנמיביה כנגד שלטון האפרטהייד.

בשנות ה- 90, עם השלום והגשמים, מצבם של ההימבה השתפר אך החלטה חדשה מאיימת על אזור מחייתם כיום. ממשלת נמיביה החליטה לסכור את נהר הקונהנה באזור מפלי אפופה. חלק נרחב מהאזור בו חיים ההימבה יוצף והדבר ישפיע רבות על חייהם. ההתנגדות הגדולה ביותר לבניית הסכר באה מכיוון אחר לגמרי. הסכר מאיים על אספקת המים לנהר האוקוונגו המפורסם של בוצואנה. ממשלת בוצואנה וארגוני שמירת טבע בינלאומיים נפנו להילחם בתוכנית.

להרצאות מרתקות על נמיביה, ועל יעדים אחרים בעולם פנו אלינו. טריפולוג'י.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
תעודת זהות | 07.03.2012 הימבה, דמבה, מפלי אפופה. מה באמת אתם יודעים על נמיביה? קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי