לפרטים נוספים >

אקייב ובקייב - אכזבה

צפריר קורסיה | 07.03.2012

אקייב (אסקר) ובקייב (קורנמבק)... כל ההבדל ביניהם הוא באות אחת – האחד מתחיל באל"ף – אקייב, והשני בבי"ת – בקייב. "וזה כל ההבדל..." נאנחים בצער בקירגיסטן... במקום שיהיו השניים שותפים לתהליך הדמוקרטיזציה הגדול של ארצם עם השחרור מחיבוקו המצמית של הדוב הרוסי, לשיפור כלכלתה ותנאי חייהם של חמישה וחצי מיליוני תושבי קירגיסטן, להפיכת המדינה המפולגת בין מיעוטים אתניים שונים למדינה אחת בעלת זהות, תודעה וגאווה מאוחדת, הרי שהם היו אחראים לשחיתות, נפוטיזם, השתקת פיות, שפיכת דם ושלטון טוטליטארי שלא תרם, בלשון המעטה, למדינה ולאזרחיה.

אסקר אקייביץ' אקייב נולד ב-10 בנובמבר 1944.

לאחר ששירת כחבר ב"סובייט העליון" של קירגיזיה, נבחר אקייב בשנת 1990 להיות נשיא הסובייט העליון של ה"רפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית הקירגיזית", לאחר שסיבוב קודם של הצבעה בין שני מועמדים אחרים לא הצליח להביא להכרעה, ושמו של אקייב הועלה על מנת לפתור את המצב שנוצר.

כזכור, התפרקה ברית המועצות בחג המולד – 25 בדצמבר 1991. ערב ההתפרקות, ב 24 לאוגוסט 1991 התפטר גורבצ'וב מתפקידו כ"מזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית של ברית המועצות" ומגדל הקלפים התפרק. רפובליקות סובייטיות החלו להכריז עצמאות, גיאורגיה כבר עשתה זאת עוד לפני כן כבר באפריל, אך עתה החלה ההכרזה הסיטונית בעצמאות: אוקראינה, מולדובה, ואחריהן – אזרבייג'ן ב- 30 לאוגוסט, ו"גוש מדינות ה-סטן" - קירגיסטן ב-31 לאוגוסט 1991, ואחריה אוזבקיסטן, טגיקיסטן, אוזבקיסטן ועוד...

אקייב הצליח לשמור על מעמדו, הן משום שכיהן תקופה קצרה לפני כן ולא הספיק להיות מזוהה עם בריה"מ והן משום שהשכיל למצב את עצמו כבעל יכולת להוביל את המדינה לעתיד מבטיח. וכך, לאחר שזכתה קירגיסטן בעצמאותה ב-31 באוגוסט 1991, נבחר אקייב לנשיאה הראשון של "הרפובליקה הקירגיזית".

אקייב שלט וניסה לקדם תהליכי הפרטה. קירגיסטן קיבלה תמיכה מקרן המטבע הבינלאומית ונראה היה כי המדינה מתחילה לעלות על פסי צמיחה אך משטרו החל בדיכוי הפגנות (2002), זיוף בחירות ושחיתות. החוקה הקירגיזית הקנתה לכל נשיא שתי קדנציות ולמרות זאת לאחר שזכה בפעם השנייה ב-1995, העמיד את עצמו אקייב שוב לבחירה בשנת 2000 לאחר שהעביר חוק המגדיר את הבחירות הראשונות ב-91 כבחירות שאינן נחשבות לצורך המניין מכיוון שהיו הראשונות לאחר העצמאות. גם ב-2000 זכה, תוך האשמות בזיוף התוצאות. עם הבחירות ב-2005 הכריז שיפרוש ולא יתמודד אך התקבל בחוסר אמון. כמו כן חששו מתנגדיו באופוזיציה מהפיכת שלטונו לשלטון "שושלתי" לאחר שבנו וביתו התמודדו בבחירות לפרלמנט והיה חשש שיקדם אותם לנשיאות.

מחאה עממית עלתה ותולדקה על ידי דיכוי אלים בכוח מופרז של הפגנות האופוזיציה וזיוף מאסיבי לטובת המפלגות שתמכו בו בבחירות לפרלמנט. המוני העם פלשו לקריית הממשלה בבישקק וביצעו את "מהפכת הצבעונים" (מרץ 2005). אקייב נמלט לקזחסטן ומשם למוסקבה.

נערכו בחירות חופשיות ולשלטון עלה קורמנבק בקייב

קורמנבק סאלייביץ' בקייב נולד ב-1 באוגוסט 1949, נשיאה השני של קירגיזסטן בין 2005-2010 – ממהפכת הצבעונים ועד לאחר אירועי אפריל 2010 כאשר ברח מהמדינה.

לתומכי המהפכה הצבעונית של קירגיזסטן, שחלמו על דמוקרטיה ומודרניזציה, נכונה אכזבה – בקייב שעלה לשלטון הרוב עצום ובתקוות עצומות לא פחות, עשה הכל מלבד להתקדם אל עבר הדמוקרטיה – רציחות פוליטיות, מצוקה כלכלית, התערבות במשק והשתלטות על התקשורת – אלו היו מאפייני שלטונו של בקייב. במהרה, יצאו תנועות האופוזיציה שוב לרחובות, אך לא הצליחו להשיג יותר מהסכמה של בקייב למסור לפרלמנט חלק קטן מסמכויותיו.

המחאה נגד בקייב הלכה וגברה, והגיעה לשיא בעקבות המשבר הכלכלי של 2009. לקירגיזסטן יכולת כלכלית מוגבלת. להבדיל משכנותיה שהתברכו במאגרי טבע עשירים, הכלכלה הקירגיזית מסתמכת על חקלאות דוגמת כותנה וטבק, ויצוא זהב, כספית ואורניום. המשאב החשוב ביותר של הרפובליקה, המשפיע ביותר על גורלה, הוא מיקומה הגיאוגרפי שהוא בעל חשיבות גיאו-אסטרטגית. ב-2006 נערכו נגדו הפגנות רבות בהאשמה כי לא פעל למיגור השחיתות והתכוון לשנות את החוקה על מנת לאפשר לעצמו בחירה לקדנציה שלישית בנשיאות. באפריל 2007 נאלץ בעקבות הפגנות לצמצם בכוחו לטובת הממשלה תוך דיכוי בכוח של ההפגנות נגדו.

באירועי תחילת 2010, במהומות שנערכו במדינה, מפגינים יצאו לרחובות במחאה על שחיתות שלטונית ועל הזינוק במחירי הדלק ובעקבות האירועים שגבו מחיר דמים של מאות הרוגים, הודח בקייב ונמלט מהמדינה.

בהמשך 2010 נערכו עימותים אלימים בדרום קירגיסטן בין המיעוט האוזבקי לרוב הקירגיזי. מהומות אלו שגבו את חייהם של מאות אנשים וכ- 400,000 פליטים אוזבקיים לובו ואורגנו על ידי בקייב הגולה ואחיו.

ראש הממשלה הזמנית, רוזה אוטונבייבה, טענה שמעורבות זו היא עדות למאמצי הנשיא המודח לזכות מחדש במושכות השלטון. הנשיא המודח, ששהה בגלות בבלארוס, הכחיש את הטענות שהוא מעורב בעימותים באומרו שזהו "שקר גס". בדיון שנערך באו"ם פורסמה הצהרה המאששת את טענות הממשלה, לפיה ישנן ראיות לכך שהעימותים האלימים תוכננו מראש. "הלוחמה תוכננה מראש וכיוונה ליעד מוגדר", טענה נציבת האו"ם לענייני זכויות אדם, נבי פיליי.

עם הבחירות החדשות מקווה העם הקירגיזי למוד האכזבות כי השלטון הבא יהיה טוב יותר לעמו ולארצו ופחות לעצמו...

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
קירגיזסטן - תעודת זהות יזהר גמליאלי | 07.03.2012 אז מה אתם יודעים על קירגיזסטן? כלום? אז הנה טעימה. קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי