לפרטים נוספים >

מטאורה

צפריר קורסיה | 06.03.2012

מצוקי מטאורה הם נגזרת של תופעת טבע מהמרשימות בעולם, סלעים ענקיים בגובה של מאות מטרים, חרוטיים המתנשאים לגבהים עצומים יוצאים מהאדמה.

מטאורה שוכנת בשוליהם המזרחיים של הרי פינדוס וצוקיה צופים דרומה לעמק הנהר פיניוס החוצה את מישורי תסליה. הצוקים נישאים לגובה של עד 400 מטר מעל למישור, נוצרו לפני כ-60 מיליון שנה כתוצאה מהשקעת חומרי סחף במה שהיה אז עמק רחב. בעמק קדום זה זרמו נהרות אדירים (מחקרים מצביעים על כמות משקעים של למעלה מ 900 מ"מ ביום!) שסחפו איתם אדמה והשקיעו אותה כך נוצרו אבני חול וסלע קונגלומרט.

פעילות ססמית מאוחרת שהרימה את האזור גרמה לסחיפה שעיצבה את הסלע הבלוי והעניקה לו מראה של עמודים נבדלים.

עד המאה ה 11 נקרא האיזור קלמבקה ע"ש העיירה שלמרגלות הצוקים.

את השם מטאורה (תלויים באוויר) קיבל העמק עם הופעתם של המנזרים הראשונים בקצה המצוקים.

הקמת המנזרים במקום כל כך לא נגיש מוסברת ב"התערבות אלוהית". הנזירים הראשונים החלו להתיישב במערות על המצוקים במאה ה 11 מתוך רצון להתבודד ולהסתגף. המנזרים הוקמו ישירות על הסלע ללא יסודות, והגישה אליהם הייתה באמצעות סולמות ארוכים במיוחד או באמצעות סלים ורשתות שחוברו לחבלים, ואשר השתלשלו בתורם ממנופים. החבלים הוחלפו רק כאשר "האל איפשר זאת", עם היקרעם, דבר שעלה בחיי אדם.

במאה ה 14 עם נפילת האימפריה הביזנטית ופלישת העות'מנים החלו עוד נזירים לעלות על ההר, אשר חוסר הנגישות אליו אפשרה להם שקט, חופש פולחן דתי וגם מקום מסתור לאוצרות הכנסייה.

במאה ה-15 כבר שכנו במטאורה 24 מנזרים.

המנזרים נתמכו ע"י תושבי הכפר קלמבקה הסמוך אשר בימי ראשון היו עולים לתפילה ומחלקים לנזירים אוכל ואספקה.

לאורך כל אותן שנים היו המנזרים מנזרים לגברים בלבד.

המנזרים שגשגו עד המאה ה-17 אך אז החלו שוקעים, ואוכלוסיית הנזירים במקום הצטמצמה לכשליש, כנראה בגלל שהאחוזות שמימנו עד אז את המנזרים התפוררו. כבר מהמאה ה-19 הפכו המנזרים שנותרו להיות אטרקציה תיירותית ולא עוד מנזרים פעילים, ולצורך זה נבנו מדרגות אל כולם.

במלחמת העולם השנייה, עם כניסת גרמניה הנאצית ליוון הפכו מבני המנזרים הנטושים כבסיס פעילות לפרטיזנים אשר היו יוצאים מהם לפעולות גרילה כנגד הגרמנים וחוזרים במהרה להרים.

כתגובה הפציצו הגרמנים את המצוקים וחלק מהמנזרים נפגעו, כמו כן הפעילו הגרמנים סנקציות קשות נגד תושבי הכפר קלמבקה אשר המשיכו לתמוך בפרטיזנים.

בשנות ה-60 החליטה קבוצת נשים לעלות לשפץ את המנזרים ולהחזיר אותם לשימוש, הן ביקשו וקיבלו אישור מהכנסייה לשבת בהר, עלו והחלו בעבודת שיפוץ בעזרת אנשי הכפר והנזירים שבו להר.

כיום פעילים במצוקים 6 מנזרים: 2 לנשים 4 לגברים.

הנזירים והנזירות אשר מוצבים במנזר זה או אחר לפי דרישות הכנסייה היוונית מבלים את חייהם במנזר היום מחולק לשלושה חלקים: תפילה ולימוד כתבי הקודש (8 שעות) מנוחה, שינה ואכילה (8 שעות) ועבודה במנזר (8 שעות) בשלל תפקידים, עזרה במשק הבית, או ייצור נרות, שמנים ותשמישי קדוה שנמכרים וממנים את החיים במנזר, כיום גם תיירות היא מוקד להכנסה וכל המנזרים פתחו שעריהם למבקרים (בשעות מסוימות) וחלקם אף מציגים את אוצרותיהם במוזיאונים קטנים.

בשנות ה-70 הורכז האתר כאתר לשימור ברשימת אתרי המורשת העולמית של ארגון אונסק"ו.

אז, ורק אז, נסלל סופסוף כביש אל ההרים.

בין אם אתה אדם מאמין או לא, האתר מעורר התפעלות בעוצמתו וביופיו. המנזרים בקצה המצוק נראים כאילו הונחו שם ע"י יד מכוונת עליונה. לא סתם נבחר האתר לצילומי סצינת הסיום של הסרט "לעייניך בלבד" הסרט ה-12 בסדרת סרטי ג'ימס בונד. בסצינה בה ג'ימס בונד מטפס על המצוק כדי להגיע למחבואו של הנבל במנזר מתלווה אליו לא אחר מאשר חיים טופול!!!

טיפים למבקר:

אתר זה מושך עשרות אלפי תיירם בשנה ואם זאת אינו צפוף בד"כ.

מתי לבקר: כל השנה, ניתן להגיע בנסיעה של כ 3.5 שעות מסלוניקי ברכב או ברכבת.

תשלום: רוב המנזרים גובים תשלום סמלי מאוד בכניסה

לבוש: לבוש צנוע לנשים וגברים, חצאיות יחולקו בכניסה למנזר.

באילו מנזרים לבקר: אין צורך לבקר בכולם, שניים יספיקו לכם.

תכננו לפי שעות הפתיחה השונות בין מנזר למנזר מומלץ להגיע מוקדם ולפי הנגישות המועדפת עליכם: הליכה קצרה ביער(רוסאנו), עלייה של מאות מדרגות(אגיוס טריאדס) או כניסה נוחה מהחנייה(אגיוס סטפנוס).

כמה זמן לבלות באתר: אמנם לא צריך יותר מכמה שעות כדי להסתובב במנזרים אבל המלצה שלי היא לבלות לילה באיזור, כוחו המופלא של המצוק המואר בלילה והיותו הראשון שתראו עם הקפה בבוקר בהחלט שווה את זה.

בכפר קלמבקה בתחתית המצוק שלל בתי מלון ובתי הארחה, בעונת התיירות כדאי להזמין מקום מראש.

הגיעו מוקדם יחסית: המנזרים הנוחים לבקר בהם סוגרים את שעריהם בצהריים המאוחרים.

ניתן לשלב הליכה נעימה וקצרה ביער למנזר רוסאנו (אם יש לכם 2 מכוניות מומלץ לשים אחת בנקודת הסיום שלא תצטרכו ללכת את ההליכה הנעימה הזו שוב בעלייה) וכמובן שלל נקודות תצפית מרהיבות לתמונות מעוררות קנאה.

רעבים?: בקלמקה מסעדה ביתית הנקראית פשוט "מסעדת מטאורה" ובה שלל סירים המתבשלים כל היום, אוכל ביתי נוטף שמן אבל מצוין! כל אחד נכנס למטבח ומבקש מהיאיא (סבתא) להציץ בסירים ולבחור, האוכל יוגש לשולחן ליווי סלט טרי ולחם.

להרצאות מרתקות על יוון, ועל יעדים אחרים בעולם פנו אלינו. טריפולוג'י.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
יוון- תעודת זהות צפריר קורסיה | 09.07.2012 תעודת זהות של מדינה במשבר קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי