לפרטים נוספים >

טביליסי

צפריר קורסיה | 06.03.2012

"אי שם, אי אז, במאה החמישית, יצא לציד וכטנג "בעל ראש הזאב" גורגסלי, מלך גיאורגיה. איתו בפמלייתו, משרתים, סוסים, כלבים ואבירים לרוב" כך מספרת האגדה על יסודה של טביליסי, "והנה, סיעה של יונים מעופפת באויר, הרים וכטנג את כיסוי העור מעל עיני בז הציד החביב עליו, שעמד בסבלנות על זרועו, הניף את זרועו, בצווחה רמה ובטפיחות כנפיים חדות יצא הבז לדרכו ועט על להקת היונים. במתח ובהתרגשות צפתה הפמלייה בבז התופס בטפריו החדים יונה ומפרפר איתה אל עבר האדמה. דירבן המלך את סוסו לעבר המקום ובהגיעו אליו רחבו אישוניו בהפתעה. בתוך בריכת מים רותכים היו מוטלות גופותיהם השלוקות של הבז והיונה. את צערו הרב על מותו של הבז שיככה שמחתו לתגלית המדהימה – מעניינות חמים בלב העמק. בו במקום ציווה המלך להקים שם עיר ולהעביר אליה את בירתו ממצחטה הסמוכה. את העיר קרא "תבילי" לאמור – חמים. ומאז ועד היום – זוהי בירתה של גיאורגיה..."

בין אם נכונה האגדה ובין אם לאו – טביליסי היא בירתה של גיאורגיה והעיר החשובה ביותר בה. (במרכזה אתר מרחצאות ומעיינות חמים...) למעלה ממליון ומאה אלף תושבים המהווים למעלה מ 20% מתושבי גיאורגיה כולה מתגוררים בכרך המהווה את מרכז הממשל, התרבות, העסקים והכלכלה של המדינה.

העיר שוכן לגדותיו של נהר הקורה או ה-מטקווארי, הזורם מזרחה אל הים הכספי. בין שתי גדותיו מחברים מספר גשרים את חלקי העיר זה לזה. היא שוכנת על צומת דרכים חשוב ביותר – אחד מסעיפי דרך המשי הקדומה עובר בה ממזרח למערב ולכיוון צפון עוברת בסמוך הדרך אל מעבר הדרכים האסטרטגי והחשוב ביותר בקווקז "מעבר דריאל", המקשר בין שני חלקיו את רוסיה עם גיאורגיה ואת מרכז אסיה עם הים השחור והים הכספי.

העיר, כגיאורגיה כולה, ידעה כובשים רבים לאורך ההיסטוריה. רבים עלו עליה, שלטו בה והחריבוה, הערבים, הפרסים, הסלג'וקים, המונגולים והעות'מנים הם רק חלק משמות שליטיה לאורך הדורות.

בתקופה הסובייטית הייתה העיר בירת "הרפובליקה הסובייטית הסוציאליסטית של גיאורגיה" וידעה תנופת תיעוש ופיתוח. לצד הפיתוח הייתה גם טביליסי מרכז לשאיפותיו הלאומיות של העם הגיאורגי ונערכו בה הפגנות סוערות ומעשי דיכוי של השלטון הסובייטי כמו בארועי "טבח טביליסי" בשנת 1956, ההפגנות שנערכו בעיר עם רצונו של השלטון הסובייטי לבטל את השפה הגיאורגית ולהפוך את הרוסית לשפת המדינה וההפגנות בשנת 1989, שהסתיימו גם הן בטבח, והובילו לכינון עצמאותה של גיאורגיה.

את עיקר פרסומה הפוליטי בעת האחרונה קנתה העיר באירועי "מהפכת הורדים" בשנת 2003. האופוזיציה הגיאורגית, שמאסה בשלטונו המושחת של אדוארד שוורנדזה ובזיוף המאסיבי של בחירות 2003, הוציאה לרחובות העיר למעלה ממאה אלף אזרחים חמושים בוורדים ובמהפכה שקטה, ללא אלימות, הודח שוורנדזה מכס הנשיאות ובמקומו עלה, לאחר תקופה קצרה, מיכאיל סקאשווילי, המכהן עד היום כנשיא גיאורגיה.

העיר ידעה תקופת שגשוג ופריחה כשהשקעות רבות זרמו אליה, תקופה שנקטעה לאחר המלחמה עם רוסיה ב-2008 כשכוחות רוסיים הגיעו למרחק קטן מאד מפאתיה. כיום מנסה הממשל להחזיר את אמון המשקיעים בעיר ובמדינה.

טביליסי מתגאה בהיותה עיר סובלנית ופתוחה לכל הדתות ובה יש בתי כנסת, מסגד, כנסיות אורתודוכסיות, קתוליות ועוד.

כמה מהאתרים החשובים בעיר:

כרטליס דדה – "אם גיאורגיה" או "אמא גיאורגיה" – פסל מונומנטלי ענק המתנשא מעל לעיר ובו דמות אשה האוחזת בידה חרב – לאלה הבאים בשעריה ודורשים את רעתה וקערת יין לאלה הבאים לעיר כדורשי טובתה.

כיכר החירות – הכיכר המרכזית בעיר שידעה את כל התהפוכות הפוליטיות הסוערות של העת האחרונה. בכיכר נמצא בית העירייה של טביליסי ובמרכזה פסל מרשים של סנט. ג'ורג' הורג הדרקון, פטרונה של גיאורגיה.

קתדרלת סמבה (SAMEBA) - קתדרלת "השילוש הקדוש". נבנתה בין 1995-2004 ומהווה את אחת הכנסיות האורתודוכסיות הגדולות בעולם. עם העצמאות משלטונה של ברית המועצות ידעה גיאורגיה פרץ של רנסס דתי שהיה חנוק וקבור מתחת למעטה קומוניזם עבה וכפוי במשך שנים רבות. במסגרתו נבנתה הקתדרלה והיא המבנה הדתי המרכזי בעיר.

בית הכנסת הגדול – כשמו כן הוא, גדול מפואר ומרשים ונושא עימו זכר לגדולתה של קהילת יהודי גיאורגיה הגדולה והגאה שרובה עלתה לארץ.

שדרות רוסטוולי – השדרות היפות והחשובות בעיר, בהן נמצא הפרלמט הגיאורגי ורבות מחנויות העילית ובתי המלון. אליהן התנקזו, ועודן מתנקזות, ההפגנות הגדולות של האופוזיציה הגיאורגית.

להרצאות על גיאורגיה ועל יעדים אחרים בעולם פנו אלינו.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
גאורגיה - תעודת זהות אורי מור | 06.03.2012 איפה? כמה? מיהי ומהי גיאורגיה - על קצה המזלג קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי