לפרטים נוספים >

יוון בגוונים של לבן

| 01.03.2017

דווקא עכשיו בחורף ובשלג, זה הזמן לצאת לטיול ג'יפים ביוון. ההרים מכוסים בלובן, היוונים גודשים את ההרים, האוזו מחמם את הלב, הנוף מבלבל...האם אנחנו ביוון או בשוויץ? מאכלי התנור ומוסיקה יוונית משלימים טיול חד פעמי באווירה מופלאה.

 

האסוציציות שעולות בראשו של הישראלי הממוצע למשמע השם יוון רבות ומגוונות: טברנה, גאליס זורק לשלוש והכדור בפנים, אנטיוכוס, יהודה המכבי, גבינת פטה, שמן זית, ובראשן מתייצבת גלויה של איים שטופי שמש עם בתים בלבן. ובכן, קלישאות נוטות להיות נכונות, אך לא מספרות את הסיפור כולו. ומתברר כי הסיפור של יוון רחב ומרתק וכולל הרבה יותר מחופים שהם נצלים זה לצד זה בני לאומים שונים עד כי הם דומים ללובסטרי ענק ברוטב בירה.


מרכז יוון החורפית וצפונה היא ארץ שרכסי הרים אלפיניים מזדקרים ממנה, נהרות ואגמים משתפלים ביניהם, השלג נערם בכל מקום בנדיבות והיא זרועה עיירות קטנות וכפרים נידחים שנוכח המשבר הכלכלי, מחכים שתבואו ותגלו אותם. הדרך המומלצת להתוודע לחצר האחורית של יוון היא בטיול ג'יפים עם חברות נסיעות בוטיק. תוכלו לטייל באופן עצמאי כמובן, אבל קחו בחשבון שבאזורים הללו, שרובם נשענים על תיירות פנים, מעטים המקומיים שמדברים אנגלית.


הסיבה המשמעותית יותר היא שללא מדריכים מנוסים ורבי ידע, ההנאה שיוון יכולה להעניק לכם תפגם משמעותית. אתם מבינים, הקטע עם יוןן, היא שהשלם שלה עולה על סך חלקיה. יש פה נוף גם נוף מטורף, וגם אוכל טוב, גם אנשים חמים, היא קרובה והיא זולה וההיסטוריה שלה היא מהמרתקות שיש, וכדי שהכל ידבק יחד- אתם צריכים מדריך. ומה באשר לאופציה של טיול מודרך באוטובוס? ובכן, לחצי היותר יפה של הפינות באיזור ניתן להגיע רק בג'יפ.


איפה מטיילים?

הטיול החל באתונה ומיד הצפנו לעבר חבל אבריטניה, המכונה "שוויץ של יוון". כמה מהנקודות הבולטות באזור כאן הן תרמופילס בסמוך לזירת הקרב ה 300 המפורסם בין הספרטנים לפרסים, אתר הסקי בקרפניסי ואגם קרמסטון, דוגמא מאלפת לאוזלת ידם של היוונים להפוך מקום מהמם לפנינת תיירותית. מדובר באגם שנוצר מבניית סכר על כמה נהרות שרק קשיים בירוקרטים מונעים ממנו להפוך לאזור תיירות מלא במלונות, ספורט מים וטברנות הומות אדם. אם תבקרו בקיץ תוכלו לשחות ולחתור בקיאקים, בחורף הנוף ופיקניק בנקודת התצפית בכנסיית אפיסקופי יעשו את העבודה. את הנסיעה מול הנוף מלווים הסברים מרחיבי דעת על המיתולוגיה היוונית, האופי היווני והסיבות שהביאו את היוונים לאכלס את האזור ההררי הזה.

 

משם תמשיכו בנחת (יתרון של קבוצה קטנה) לחבר אגרפה. פירוש השם הוא "לא רשום", משום שהכובש העותמאני לא הצליח להשתלט עליו ולמפות אותו ולכן הוא מותר מקלט לשוחרי חופש יוונים שהעדיפו להתעמת עם הטבע ולא עם גובי המיסים המשופמים של התורכים. פוביה ממיסים, אגב, נשארה מחלחה יוונית עד היום ואחת הסיבות למצבה הרעוע כל כלכלת המדינה. בכניסה לכפר אגרפה יש מסעדה שנבנתה בטחנת קמח על שפת הנהר. את הדגים שתאכלו ישלו מבריכות כמעט קפואות וכל המקום הז משרה אווירה של קרע בממד הזמן שדרכו חדרתם בדיוק למנות הראשונות נוטפות שמן הזית.


משם נהגנו באיטיות מירבית (קרח על הכביש) אל העיר טרקילה, שם סעדנו ארוחת ערב בחברתה של סגנית ראש העיר וראש מדור חינוך בעיר. היא אכלה לנו את הראש בעוד אנחנו מריירים נואשות מול צלחות גדושות שזרמו לשולחן. תמיד יזרמו צלחות לשולחן כשתסעדו ביוון, ותמיד בחצי מהמנות תהיה גבינת פטה, שתדעו. חיי הלילה במקומות האלה מנומנמים למדי בחורף ובמצב התיירות המקומית. דאנס בר מקומי הוא מקום טוב להרגיש שתל אביב היא ממעוזי הקאטינג אדג' של סצנת ההוללות המערבית מול התמימות המקומית, אז תעופו על זה.


שינוי גדול מורגש עם הנחיתה בעמק מטאורה. תופעה גיאולוגית מרתקת הולידה סלעי ענק חלקלקים כשר בממשלה ערב ועדת חקירה. מלבד היותה הארץ שהנחילה לתרבות המערב את פנטיאון האלים, יוון היא ממעוזי הנצרות מאז ימי האימפריה הביזנטית, ולכן לא תתפלאו לשמוע שהאזור רווי במינזרים בני מאות שנים. מה שכן מפליא זה לראות את מיקומם- על ראש ובחזית סלעי הענק האלה (מונוליטים). הנזירים המתבודדים, אנשים רציניים עם נטייה לעגמומיות קיומית, טיפסו לשם ובנו את המנזרים מחלוקי הנחל שחצבו מהמונוליט שעליו הם טיפסו. בקיץ האזור שורץ תיירים, בחורף הוא כמעט של אבא שלכם.


מהעמק הזה חוזרים את הלבן ומצפינים לכיוון גבול אלבניה. אזור זגורייה מושלג למשעי ומציע נהרות ובריכות, למשל בריכת עין השור בנהר ווידומטיס עם מים צלולים במידה שלא תיאמן.קשה להזביר כמה יפה שם. שיא נוסף יחכה לכם באזור רכס טימפי ובעיקר בכפר פפינגו והדרך המוליכה אליו. בשעת השקיעה השמש צובעת את הרכס הכביר הזה שנראה שנלקח מסצינה מ"משחקי הכס" בוורוד-אדום ואתם כבר זוממים איך אתם מתקשרים לעבודה ואומרים שאתם לא חוזרים לעולם ונשארים לגור אצל יורגוס החייכן.

 

בשלב הזה, אחרי כמה סיורים רגליים בכפרים, מנזרים ובטבע, חתכנו מזרחה לת'סלוניקי (כך יש לבטא את שמה של סלוניקי), שלא הותירה חותם מיוחד. משם חזרנו לאתונה בטיסה פנימית קצרצרה למה שהיה אקורד סיום מפואר. בילוי לילי במועדון דיוגנוס, לשם טעימה מערב רמבטיקו. הגענו לשם לקראת חצות, חלקנו נרגשים (יזהר גמליאלי מבעלי חברת טריפולוג'י הטריף אותנו בסיפורה המאלף של המוסיקה במועדוני יוון והתרבות שצמחה סביבה), חלקנו ספקנים ואשכנזים. אולם ענק ובו יושבים סביב שולחנות 1500 יוונים ששותים ג'וני בלאק (אוזו זה לכפריים וארחי ארוחה גדולה), שרים ורוקדים ומשליכים על הזמרים עלי כותרת עד שרמוס ושות' שוחים בהם. תוך שעה קלה התיוונו טוטאלית ורקדנו כל עוד נפשנו בנו. סיום אולימפי לטיול אלילי.

מעוניינים להצטרף לטיול?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי
יוון- תעודת זהות צפריר קורסיה | 09.07.2012 תעודת זהות של מדינה במשבר קרא עוד >
מעוניינים בפרטים נוספים?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
מאשר קבלת דיוור פרסומי